Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bulaşıcı olan ayak mantarı mikrop’dan ya da ayağın nemli kalmasından dolayı meydana gelen deri hastalıklarındandır. Ayak mantarına iyi gelen bitkiler aşağıda verilmiştir.

Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Ayak mantarı tedavisi en kolay hastalıklar arasında yer almaktadır. Ayak mantarının kötü yanlarından biri tekrar edebilmesi ve bulaşıcı olmasıdır. Bu yüzden ayak mantarı olan bireylerin ayakkabı, terlik ve çorap gibi ayakla direk temas halinde bulundukları eşyaları kendilerine ait olmalı, başkası kullanmamalı. Aksi takdirde ayak mantarı diğer kişiye bulaşır ve gün geçtikçe mantar belirtileri meydana gelmeye başlar. Ayak mantarı ayakların sürekli ıslak olmasından, çok terlemekten, ayakta çok durmaktan, bulaşıcı yolla vb nedenlerden meydana gelmektedir. Mantar tedavi edildiğinde tekrar oluşabiliyor bu yüzden tedaviden sonra da dikkat etmelisiniz. Ayak mantarını erken teşhis etmeniz ve tedaviye başlamanız gerekmektedir. Çünkü ilerleyici olan mantar tırnaklara bulaştığında tedavi edilmesi zor oluyor. Tırnak mantarına kremler etki etmediği için ilaç tedavisine başlanıyor ve bu da en az 3 ay sürmektedir. Bu yüzden ayak mantarını iyice tedavi etmelisiniz, tedaviden sonra da dikkat etmelisiniz.

Ayak mantarına iyi gelen bitkiler

Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdirSarımsak: İlaçtan daha etkili olan sarımsak içinde bulunan tanenler sayesinde mikrop öldürücüdür. Bu sayede de mantara neden olan mikropları öldüren, yakıcı etkisiyle de mantarı yok eden sarımsak deri hastalıkları için kullanılması gereken en etkili bitki olarak bilinmektedir.


Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdirAltınmühür:
Altınmühür bitkisi içinde bulundurduğu antimikrobiyal etkisiyle neredeyse bütün bakteri ve mikropların düşmanıdır diyebiliriz. Bu bitki enfeksiyonları ortadan kaldırıcı etkisiyle mantar tedavisinde önemli yer almaktadır. Birçok mantar kreminin tedavisinde de bu krem kullanılmaktadır.

 

Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdirKaranfil: Yapıcı onarıcı ve mikrop kırıcı etkisiyle mantarın baş düşmanı diyebilecek olduğumuz ve kaşıntıyı azaltan karanfil içinde bulunan organik asitler sayesinde de deriyi güçlendirmektedir. Karanfil deriyi güçlendirerek soyulmaları engeller.

 

 

 

Ayak mantarına iyi gelen bitkiler nelerdirÇay ağacı bitkisi: Çay ağacı bitkisi bulundurduğu pektinler sayesinde ayak derisini güçlendirici etkisiyle ve mikrop kırıcı özelliğiyle ayak mantarına neden olan bakteri, mikropları öldürmektedir. Çay ağacı bitkisi mantar tedavisinde kullanılabilecek bitkilerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ