Anne sütünü artırmanın yolları

Gebelikten sonra anne adaylarının en çok araştırdığı ve merak ettiği konuların başında gelen anne sütü arttırmanın yolları konusunu sizlerle buluşturuyoruz. Sütü az gelen annelerin imdadına koşan anne sütü arttırmanın yolları sizlerle.

Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütü vermek yani bir başka deyişle emzirmek, bir annenin bebek ile arasında kurulan en samimi ve en direk bağ diyebiliriz. Kanıtlanmış olan tıbbi yararlarının yanı sıra anne ve bebek için duygusal yararlarının da olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bazı anneler gerektiğinden fazla etki altına kalarak sütlerinin az olması endişesine haliyle de kapılabiliyorlar. Şimdi sizlere yapmış olduğumuz derinlemesine araştırmalar neticesinde anne 4sütünü arttırmanın yollarını siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız. Unutmayın anne sütü içen bebekler içmeyen bebeklere göre daha sağlıklı ve bağışıklık sistemleri kuvvetlidir bu yüzden anne sütü kullanımı çok önemlidir.

Anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler

 •  Kuru incir ve kuru üzüm,
 • Dut ve üzüm pekmezi,
 • Bulgur, nohut ve soya,
 • Tahin ve tahin helvası,
 • Kefir ve ayran,
 • Ton balığı ve sardalye,
 • Antep fıstığı,
 • Doğal portakal ve böğürtlen meyve suları,

 Anne sütünü arttıran bitkiler

 • 5Çemen Otu Tohumu,
 • Rezene ve dereotu,
 • Fesleğen ve brokoli,
 • Sarımsak ve maydanoz,
 • Arpa, kimyon ve susam,
 • Ihlamur ve papatya,

 Anne sütünü arttırmanın yolları

Rezenenin gücünden yararlanın: Uzmanlar yaptıkları araştırmalar neticesinde; rezene tohumunun ve 2rezene çayının süt miktarını arttırmakta bir hayli yararlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Sadece çay olarak değil suda haşlayarak da yiyebilirsiniz.

Yulaf ezmesi tüketin: Günde 1 kase yulaf ezmesi tüketimin anne sütü üretimini belirgin şekilde arttırdığı kanıtlanmıştır. Bolca yulaf ezmesi tüketin kahvaltılarınız da.

Sıvı tüketimini arttırın: Süt üretimin yeteri kadar olmasında en önemli koşullardan bir tanesi de anne adayının 3almış olduğu günlük su miktarıdır. Günde bir anne adayı ortamla 3-3.5 litre sıvı tüketmelidir.

Zayıflama diyeti yapmayın: Emzirme dönemlerinin altı ayı içinde yapılan zayıflamaya yönelik diyetler anne sütü ciddi anlamda azalttığı bilinmelidir. Bu dönemlerde emziren anneler diyet yerine ek besinlerle kendilerine dikkat etmelilerdir.

Karbonhidrat takviyeleri alın: Emzirme döneminde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de zayıflamak adına karbonhidrat tüketiminin kesilmesidir. Emziren anne besinlerinde ekmek, pilav, makarna ve meyve gibi karbonhidrat içeren besinler tüketilmelidir.6

Yeşillere daha çok yer verin:  Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.  Yemeklerinizde ve sofralarınızda maydanoz, ıspanak, pazı, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelere haşlayarak veya çok az yağda buğulama şeklinde tüketebilirsiniz.

 Turuncuları sofranızdan eksik etmeyin: Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkte olan ve beta karotenden zengin olan sebzeler süt üretimini arttırmaya yardımcıdır. Havuç ve bal kabağını; çorbalarınız da, yemeklerinizde ve tatlılarınız da kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Merhaba Anne sütünü arttıran yiyecekler bitkiler arasında kimyon Melisa, Ihlamur, Papatya, Anason ,Rezene, Frenk kimyonu, Hayıt, Çemen otu, Isırgan bitkileri var bunların bir arada olduğu bir ürün duymuştum naturpy milk tea diye bir çay var ben onu kullanıyorum çünkü öteki türlü bitkileri bir araya getirmek daha pahalıya geliyor ben 2-3 aydır onu kullanıyorum, herhangi bir problem yok tavsiye ederim sizlerede

 2. Pelin BODUR dedi ki:

  anne sütünü artiran besinler arasında en etkilisi arkadaşlar keçi boyunuzu ben bizzat deneyerek gördüm siz anne adaylarına da öneriyorum

 3. Esin LALE dedi ki:

  Arkadaşlar anne sütünü artıran besinler ibrahim saraçoğlundan okudum yulaf etmezi ve keçi sütü bunların yanında dut pekmezi çok iyi geliyormuş

BİR YORUM YAZ