Ağız kokusu neden olur?

Sizi ve çevrenizdeki insanları rahatsız eden ve sizi küçük düşüren ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu Halitosis aslında hemen hemen hepimizin karşılaştığı ve rahatsız edici bulduğu hastalık ya da çevresel etmenlerin oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Genel nedenleri sigara, alkol kullanımı ve kokulu yiyecek olan soğan sarımsak vb. gibi yiyeceklerden kaynaklanır. Ancak bunlar asıl ağız kokusuna sebeplerinden değildir. Ağız kokusuna yaygın olarak ağız içerisinde yaşayan bakteriler neden olur. Bu bakterilerin uçucu maddeler üretmesi sonucu (sülfür bileşikleri ya da VSC) ağız kokusu meydana gelir. Ayrıca diş çürüğüde ağız kokusuna neden olabilmektedir. Diş çürüğü ağızdaki uçucu bakterilerden dolayı da meydana gelebilir. Bu bakteriler dişi çürüterek kokuya neden olur. Ağız kokusu aşağıda vermiş olduğumuz nedenlerden de olabilir.

Ağız kokusunun nedenleri

Solunum yoluyla akciğere giren bakteriler: Havadaki mikroplar solunum yaptığımız sırada biz farkında olmadan vücudumuza girerek akciğerlerimize ulaşır. Bu mikroplar akciğerlere ulaşarak hastalıklar ve ağız kokusu gibi rahatsızlıklara neden olur. Akciğerlerimizde mikroplardan dolayı oluşan koku solunum sırasında dışarı çıkarak ağız kokusuna neden olur.

Midenin boş kalmasıMide asidi ve midede bulunan mukoza tabakası midede koku oluşturur. Bu kokunun dışarı çıkmasını tükettiğimiz besinler önler. Yemek yemediğimiz zaman boş olan midemiz de oluşan koku nefes alıp verdiğimizde dışarı çıkarak ağız kokusu oluşturur.

Diş çürüğü: Ağzımızın içinde bulunan uçucu bakteriler dişlerimize konarak diş çürüklerine neden olabilir. Bakterilerden dolayı meydana gelen diş çürükleri ağız kokusuna neden olmaktadır.

Bademcik iltihabı: Tükettiğimiz besinler ve havadan gelen mikroplar bademciklerde iltihaplanma yaparak solunum sırasında bademcikler kokuya neden olmaktadır.

Kokulu gıdalar tüketmek: Sarımsak ve soğan gibi kokulu besinler tüketildiğinde midede koku yapar ve solunum sırasında ağız kokusuna neden olmaktadır.

Sigara ve alkol kullanımı: Sigara akciğerlerde dumana neden olup ağız kokusu yaparken, alkol mideye zarar vererek mide asidinin kokusunu dışarı çıkararak ağız kokusuna neden olur.

Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği sindirimi zorlaştırdığı için mideden gelen kokuyu dışarı atarak ağız kokusu meydana getirir.

Şeker hastalığı: Şeker hastalığı ağız kuruluğu erken acıkmayı sağladığı için ağız kokusu meydana gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halim dedi ki:

    42 yaşındayım tüm dişlerim protez ve fırçalamadan uyumam ancak yinede ağız kokusuyla uyanıyorum. herhangi bir mide problemim de yok. ağız kokusunu engellemek için tavsiyeleriniz nelerdir?

BİR YORUM YAZ